Unimatic - UT4-AA2
UT4-AA2 Modello Quattro UT4-AA2 Automobili Amos
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Quattro |
| Reference: | UT4-AA2 (aka: UT4-AA2) |
| Name: | UT4-AA2 Modello Quattro UT4-AA2 Automobili Amos |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Quattro takes after the Modello Uno, but features a fixed bezel. Reference UT4-AA2 is developedwith Automobili Amos, the creators of the iconic AA Delta Futurista car, which has completely shaken the international automotive scene. It has a Stainless Steel case and a Green dial. This watch is powered by a quartz movement encased in a ' 360° protection system' (caliber VH31A).