Unimatic - UT4-B
UT4-B Modello Quattro UT4-B
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Quattro |
| Reference: | UT4-B (aka: UT4-B) |
| Name: | UT4-B Modello Quattro UT4-B |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Quattro UT4-B is a 2023 limited edition of 300 pieces. This watch has a Stainless Steel case with caliber VH31A, and a Black dial.