Unimatic - UT4-T-M
UT4-T-M Modello Quattro UT4-T-M MAAP
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Quattro |
| Reference: | UT4-T-M (aka: UT4-T-M) |
| Name: | UT4-T-M Modello Quattro UT4-T-M MAAP |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Quattro UT4-T-M is a 2023 limited edition of 100 pieces created with with cycling apparal brand MAAP. This watch has a Titanium case with a quartz movement - the latter housed in a shock absorbing structure.