Unimatic - UWK-U4S-C-H
UWK-U4S-C-H Modello Quattro U4S-C-H Hodinkee
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Quattro |
| Reference: | UWK-U4S-C-H (aka: UWK-U4S-C-H) |
| Name: | UWK-U4S-C-H Modello Quattro U4S-C-H Hodinkee |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Quattro UWK-U4S-C-H is a limited edition of 250 pieces created in collaboration with Hodinkee. This Quattro has a forged carbon and titanium case, paired with a Grey dial.