Unimatic - U3-AS
U3-AS Modello Tre U3-AS Apollo-Soyuz Mission
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Tre |
| Reference: | U3-AS (aka: U3-AS) |
| Name: | U3-AS Modello Tre U3-AS Apollo-Soyuz Mission |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Tre U3-AS is a chrono-diver watch introduced in 2018 as a limited edition of 200 pieces as an homage to Russian architect and designer of the Soviet Space Programme – Galina Andreevna Balashova, the creation of the legendary Apollo-Soyuz logo. Said logo is found at 3:00 on the Black dial. It is the first Modello Tre to be fitted with a tachymeter bezel, though the revolving mechanism is still intact.