Unimatic - U3-FFF
U3-FFF Modello Tre U3-FFF FifeFortyFive
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Tre |
| Reference: | U3-FFF (aka: U3-FFF) |
| Name: | U3-FFF Modello Tre U3-FFF FifeFortyFive |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Tre U3-FFF is a chrono-diver watch introduced in 2021 as a limited edition of 200 pieces with FiveFortyFive of New Zealand. This watch is powered by the mecha-quartz caliber VK64 ND. The case is Stainless Steel; the dial is Blue.