Unimatic - U3-HS
U3-HS Modello Tre U3-HS Disney x Unimatic x Highsnobiety
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Tre |
| Reference: | U3-HS (aka: U3-HS) |
| Name: | U3-HS Modello Tre U3-HS Disney x Unimatic x Highsnobiety |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Disney x Unimatic x Highsnobiety Modello Tre U3-HS is a limited edition of 100 pieces introduced in 2023 to celebrate 100 years of Disney.