Unimatic - UWK-U3-ULVN
UWK-U3-ULVN Modello Tre U3-ULVN Undefeated
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Tre |
| Reference: | UWK-U3-ULVN (aka: UWK-U3-ULVN) |
| Name: | UWK-U3-ULVN Modello Tre U3-ULVN Undefeated |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Tre UWK-U3-ULVN is a chrono-diver watch introduced in 2023 as a limited edition of 150 pieces in collaboration with Undefeated, powered by the mecha-quartz caliber VK64 ND. The case is Stainless Steel; the dial is Black.