Unimatic - U1-DWN
U1-DWN Modello Uno U1-DWN
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1-DWN (aka: U1-DWN) |
| Name: | U1-DWN Modello Uno U1-DWN |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1-DWN is a 2018 limited edition of 200 pieces. This Modello Uno has a Stainless Steel case and a White dial.