Unimatic - U1-EC
U1-EC Modello Uno U1-EM South Park / Eric Cartman
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1-EC (aka: U1-EC) |
| Name: | U1-EC Modello Uno U1-EM South Park / Eric Cartman |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1-EC is a 2023 limited edition of 100 pieces created in collaboration with the South Park franchise. This Modello Uno has a Stainless Steel case, and a Multi-Color dial with an image of Eric Cartman. Inside ticks the self-winding caliber NH38.