Unimatic - U1-ER
U1-ER Modello Uno x Eroica
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1-ER (aka: U1-ER) |
| Name: | U1-ER Modello Uno x Eroica |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1-ER is a limited edition of 300 pieces created in celebration of the l'Eroica cycling event. This Modello Uno has a red dial with gradient finish.