Unimatic - U1-FN
U1-FN Modello Uno U1-FN
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1-FN (aka: U1-FN) |
| Name: | U1-FN Modello Uno U1-FN |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 400 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1-FN is a 2019 limited edition of 400 pieces. This Modello Uno has a Stainless Steel case and a Black dial. Inside ticks the self-winding caliber NH38.