Unimatic - U1-GM
U1-GM Modello Uno U1-GM Grimoldi
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1-GM (aka: U1-GM) |
| Name: | U1-GM Modello Uno U1-GM Grimoldi |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 600 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Orange |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1-GM is a 2021 limited edition of 100 pieces created in collaboration with Grimoldi Milano. This Modello Uno has a Stainless Steel case in 'Destro' configuration, and a Orange dial. Inside ticks the self-winding caliber NH38.