Unimatic - U1-HGMT
U1-HGMT Modello Uno Hodinkee GMT
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1-HGMT (aka: U1-HGMT) |
| Name: | U1-HGMT Modello Uno Hodinkee GMT |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno Hodinkee GMT reference U1-HGMT is a limited edition of 500 pieces, introduced in 2021, created in collaboration with Hodinkee. It features a Stainless Steel case of 41.50mm, which is 11% thinner than previous Uno models. Inside ticks a self-winding movement in the form of caliber SW330-1.