Unimatic - U1-KSA
U1-KSA Modello Uno KSA
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1-KSA (aka: U1-KSA) |
| Name: | U1-KSA Modello Uno KSA |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno KSA reference U1-KSA is a limited edition of 99 pieces created in colleboration with Veloce Life, introduced in 2021. This watch has a DLC-coated stainless steel case and a green dial and matching bezel insert. The numerals are Eastern Arabic.