Unimatic - U1-ML6
U1-ML6 Modello Uno U1-ML6 Massena Lab
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1-ML6 (aka: U1-ML6) |
| Name: | U1-ML6 Modello Uno U1-ML6 Massena Lab |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1-ML6 is a 2020 limited edition of 99 pieces created with Massena Lab. This Modello Uno has a Stainless Steel case and a black aluminium “15 minute” diver insert with red triangle and raised lume dot, galvanised tropical brown dial with hand-applied Super-LumiNova® Old radium, galvanic negative etched true gilt closed second rail and dial trims.