Unimatic - U1-MLM
U1-MLM Modello Uno U1-MLM Massena Lab
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1-MLM (aka: U1-MLM) |
| Name: | U1-MLM Modello Uno U1-MLM Massena Lab |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1-MLM is a 2021 limited edition of 200 pieces created with Massena Lab. This Modello Uno has a Stainless Steel case and blue dial + bezel insert, taking influence and inspiration from the French navy of the 1960’s.