Unimatic - U1-MOMA-Y
U1-MOMA-Y Modello Uno U1-MOMA-G / MoMA Yellow
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1-MOMA-Y (aka: U1-MOMA-Y) |
| Name: | U1-MOMA-Y Modello Uno U1-MOMA-G / MoMA Yellow |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 66 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Drawing inspiration from MoMA's color palette and ticket design, the Modello Uno ref. U1-MoMA-G showcases the iconic MoMA logo on its vibrant Yellow dive dial, adorned with Super-LumiNova dark blue markers. The stainless steel case measures 41.50mm across. This watch is powered by caliber NH35A.