Unimatic - U1-MY2
U1-MY2 Modello Uno U1-MY2 Mihara Yasuhiro
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1-MY2 (aka: U1-MY2) |
| Name: | U1-MY2 Modello Uno U1-MY2 Mihara Yasuhiro |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1-MY2 is a 2020 limited edition of 100 pieces created with Japanese designer Mihara Yasuhiro. This Modello Uno features a minimal white matte dial with markers in white Super-LumiNova® lume matching the pearl on the Cerakote TM white minimal insert, with off-white dial trim and no rail. The case features a stonewashed treatment on a white Cerakote™ coat which gives it a distinctive full white look.