Unimatic - U1-NR
U1-NR Modello Uno U1-NR Norwegian Rain
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1-NR (aka: U1-NR) |
| Name: | U1-NR Modello Uno U1-NR Norwegian Rain |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 54 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1-NR is a 2020 limited edition of 54 pieces created with Norwegian Rain. This Modello Uno has a Stainless Steel case and a double layered dial composed of an individually oxidised solid copper gradating to green hues with cutout markers showing through a brushed copper base.