Unimatic - U1S-ET
U1S-ET Modello Uno U1S-ET Exquisite Timepieces
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1S-ET (aka: U1S-ET) |
| Name: | U1S-ET Modello Uno U1S-ET Exquisite Timepieces |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Modello Uno U1S-ET is a {RELEASE_YEAR] limited edition of 100 pieces created with Exquisite Timepieces of Naples, Florida. This watch has a stainless steel case with black DLC coating, and a Black dial.