Unimatic - U1S-FAI
U1S-FAI Modello Uno U1S-FAI Fondo per l’Ambiente Italiano
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1S-FAI (aka: U1S-FAI) |
| Name: | U1S-FAI Modello Uno U1S-FAI Fondo per l’Ambiente Italiano |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1S-FAI is a 2019 limited edition of 600 pieces created to support FAI – Fondo per l’Ambiente Italiano (the National Trust for Italy) - and stand by its threefold mission to safeguard Italy’s heritage. This Modello Uno has a Stainless Steel case andfeatures a FAI green aluminium minimal diver insert with raised lume dot matching with hand-applied Super-LumiNova® C1 white on the galvanic black dive dial.