Unimatic - U1S-HS
U1S-HS Modello Uno U1S-HS Disney x Highsnobiety Fantasia
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1S-HS (aka: U1S-HS) |
| Name: | U1S-HS Modello Uno U1S-HS Disney x Highsnobiety Fantasia |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno {WATCH_REF] is a 2022 limited edition of 100 pieces created with Disney and Highsnobiety. It features an image of Mickey Mouse in his sorcerer's costume as worn in the Fantasia animated movie. This Modello Uno is powered by caliber SW200-1 b.