Unimatic - U1S-MB
U1S-MB Modello Uno U1S-MB
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1S-MB (aka: U1S-MB) |
| Name: | U1S-MB Modello Uno U1S-MB |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1S-MB is a limited edition of 500 pieces. This watch has a stainless steel case of 41.50mm, which is crowned by a revolving bezel with a single mark insert. The dial is Brown. This watch is powered by caliber SW200-1 b.