Unimatic - U1S-MPN
U1S-MPN Modello Uno U1S-MPN
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1S-MPN (aka: U1S-MPN) |
| Name: | U1S-MPN Modello Uno U1S-MPN |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 400 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1S-MPN is a limited edition of 400 pieces. This watch has a DLC-coated case of 41.50mm, which is crowned by a revolving bezel with a single mark insert. This Modello Uno is powered by caliber SW200-1 a. This Modello Uno is powered by caliber SW200-1 a.