Unimatic - U1-SS2
U1-SS2 Modello Uno U1-SS2 Spongbob Squarepants
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1-SS2 (aka: U1-SS2) |
| Name: | U1-SS2 Modello Uno U1-SS2 Spongbob Squarepants |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1-SS2 is a 2020 limited edition of 100 pieces created with the Spongebob Squarepants franchise. The Stainless Steel case measures 41.50mm across; the movement inside is a caliber NH38.