Unimatic - U1S-TGMT
U1S-TGMT Modello Uno GMT Titanium
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1S-TGMT (aka: U1S-TGMT) |
| Name: | U1S-TGMT Modello Uno GMT Titanium |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno GMT reference U1S-TGMT is a limited edition of 100 pieces, introduced in 2022, created in collaboration with Maxfield, the legendary Los Angeles concept boutique. It features a Titanium case of 41.50mm, which is thinner than previous Uno models. Inside ticks a self-winding movement in the form of caliber 2893-2.