Unimatic - U1S-T-MP
U1S-T-MP Modello Uno U1S-T-MP Titanium / Blue
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1S-T-MP (aka: U1S-T-MP) |
| Name: | U1S-T-MP Modello Uno U1S-T-MP Titanium / Blue |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1S-T-MP was introduced in 2022 as a limited edition of 500 pieces. This watch has a Stainless Steel case of 41.50mm, which houses the self-winding caliber SW200-1 b. The dial is Blue.