Unimatic - U1-SW1
U1-SW1 Modello Uno U1-SW1 Sincere Fine Watches
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1-SW1 (aka: U1-SW1) |
| Name: | U1-SW1 Modello Uno U1-SW1 Sincere Fine Watches |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 88 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1-SW1 is a 2021 limited edition of 88 pieces created with Sincere Fine Watches of Singapore. This Modello Uno has a Stainless Steel case and a Green dial with sunburst finish. Inside ticks the self-winding caliber NH38.