Unimatic - U1-U
U1-U Modello Uno U1-U Undefeated
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | U1-U (aka: U1-U) |
| Name: | U1-U Modello Uno U1-U Undefeated |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno U1-U is a 2020 limited edition of 250 pieces created with UNDEFEATED. This Modello Uno has a Stainless Steel case and a Black dial. It features the famous UNDEFEATED “Five Strike” logo on the dial and a date displayed through the six hour window. It’s produced in a limited numbered run of 250 pieces.