Unimatic - UC1
UC1 Modello Uno U1 Classic
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | UC1 (aka: UC1) |
| Name: | UC1 Modello Uno U1 Classic |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2021 Unimatic U1 Classic diving watch is part a -then- new permanent Unimatic Classic series. This watch has a 41.50mm Stainless Steel case, and features a high legibility dial in black matte with Super-LumiNova® C3 pale green for the best possible performance in any conditions. The permanent series is a functional design evolution of the Unimatic references and stands as an archetype of the ideal performance timepiece. It is distinct with a new ‘CLASSIC’ writing on the dial as well as on the screw down caseback engraved with ‘Rosa Dei Venti’ diagram