Unimatic - UWK-U1S-8O
UWK-U1S-8O Modello Uno U1S-8O Tuscany
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | UWK-U1S-8O (aka: UWK-U1S-8O) |
| Name: | UWK-U1S-8O Modello Uno U1S-8O Tuscany |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 400 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Modello Uno UWK-U1S-8O is a 2022 limited edition of 400 pieces. This watch has a Stainless Steel case of 41.50mm and a Green dial. Inside ticks the self-winding caliber SW200-1 a.