Unimatic - UWK-U1S-C-GMT-H
UWK-U1S-C-GMT-H Modello Uno GMT U1S-C-GMT-H Hodinkee
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | UWK-U1S-C-GMT-H (aka: UWK-U1S-C-GMT-H) |
| Name: | UWK-U1S-C-GMT-H Modello Uno GMT U1S-C-GMT-H Hodinkee |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Unimatic Modello Uno GMT UWK-U1S-C-GMT-H is a limited edition of 250 pieces created in collaboration with Hodinkee. This Quattro has a forged carbon and titanium case, paired with a Black dial.