Unimatic - UWK-U1S-PD3
UWK-U1S-PD3 Modello Uno U1S-PD3
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | UWK-U1S-PD3 (aka: UWK-U1S-PD3) |
| Name: | UWK-U1S-PD3 Modello Uno U1S-PD3 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Modello Uno UWK-U1S-PD3 is a {RELEASE_YEAR] limited edition of 500 pieces. This watch has a stainless steel case -with a new ceramic bezel insert- case of 41.50mm and a Black dial. Inside ticks the self-winding caliber SW200-1 a.