Unimatic - UWK-U1S-REV
UWK-U1S-REV Modello Uno U1S-REV Milsub Blue / Revolution
| Brand: | Unimatic |
|---|---|
| Family: | Modello Uno |
| Reference: | UWK-U1S-REV (aka: UWK-U1S-REV) |
| Name: | UWK-U1S-REV Modello Uno U1S-REV Milsub Blue / Revolution |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 500.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Modello Uno UWK-U1S-REV is a {RELEASE_YEAR] limited edition of 200 pieces created with Revolution. This watch has a stainless steel case case with distressed Cerakote coating in bule, and a Black dial. Inside ticks the self-winding caliber SW200-1 a.