Universal Geneve - 871.101/917A
871.101/917A Okeanos Stainless Steel / Black
| Brand: | Universal Geneve |
|---|---|
| Family: | Okeanos |
| Reference: | 871.101/917A (aka: 871101/917A) |
| Name: | 871.101/917A Okeanos Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.40 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Universal Geneve Okeanos 871.101/917A has a [CASE_MAETERIAL] case of 42.40mm, and a Black dial. This watch is powered by caliber UG 71.1, a self-winding movement with central seconds and date.