Vacheron Constantin - 4605F/110R-B496
4605F/110R-B496 Égérie Self-Winding 35 Pink Gold / Diamond / Silver / Bracelet
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Égérie |
| Reference: | 4605F/110R-B496 (aka: 4605F/110R-B496) |
| Name: | 4605F/110R-B496 Égérie Self-Winding 35 Pink Gold / Diamond / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Vacheron Constantin Égérie was introduced in 2020 as a collection of ladies watches said to be inspired by haute couture. Dressed up as ref. 4605F/110R-B496 the Égérie has a pink gold case with diamond-set bezel and a Silver dial. Inside ticks calibre [CALIBRE].