Vacheron Constantin - 4606F/000R-B648
4606F/000R-B648 Égérie Self-Winding 35 Pink Gold - Diamond / Diamond
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Égérie |
| Reference: | 4606F/000R-B648 (aka: 4606F/000R-B648) |
| Name: | 4606F/000R-B648 Égérie Self-Winding 35 Pink Gold - Diamond / Diamond |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Diamonds |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Vacheron Constantin Égérie was introduced in 2020 as a collection of ladies watches said to be inspired by haute couture. Dressed up as ref. 4606F/000R-B648 the Égérie has a pink gold case with diamond-set bezel and a diamond-set dial. Inside ticks calibre [CALIBRE].