Vacheron Constantin - 8005F/000R-H030
8005F/000R-H030 Égérie Moonphase 37 Pink Gold - Diamond / Yinqing Yin
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Égérie |
| Reference: | 8005F/000R-H030 (aka: 8005F/000R-H030) |
| Name: | 8005F/000R-H030 Égérie Moonphase 37 Pink Gold - Diamond / Yinqing Yin |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Purple |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Vacheron Constantin Égérie was introduced in 2020 as a collection of ladies watches said to be inspired by haute couture. Dressed up as the 2024 ref. 8005F/000R-H030 the Égérie has a pink gold case with diamond-set bezel and a Purple dial. Inside ticks calibre [CALIBRE]. This limited edition of 100 pieces was created in collaboration with Yinqing Yin.