Vacheron Constantin - 8016F/127R-B977
8016F/127R-B977 Égérie Moonphase 37 Rose Gold / Diamond - Diamond / Bracelet
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Égérie |
| Reference: | 8016F/127R-B977 (aka: 8016F/127R-B977) |
| Name: | 8016F/127R-B977 Égérie Moonphase 37 Rose Gold / Diamond - Diamond / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Diamond |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Diamonds |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Vacheron Constantin Égérie was introduced in 2020 as a collection of ladies watches said to be inspired by haute couture. Dressed up as ref. 8016F/127R-B977 the Égérie has a rose gold, diamond-set case and a diamond-set dial. Inside ticks calibre [CALIBRE].