Vacheron Constantin - 5400S/000P-B057
5400S/000P-B057 Harmony Split-Seconds Ultra Thin
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Harmony |
| Reference: | 5400S/000P-B057 (aka: 5400S/000P-B057) |
| Name: | 5400S/000P-B057 Harmony Split-Seconds Ultra Thin |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Vacheron Constantin Harmony Split-Seconds Ultra Thin reference 5400S/000P-B057 is a limited edition of 10 pieces introduced in 2015. The cushion-shaped case of 42mm is rendered in platinum. Inside ticks the self-winding caliber 3500/260, which -at a slender height of 5.2mm- features a split-seconds chronograph and power reserve indicator.