Vacheron Constantin - 1100S/000G-B734
1100S/000G-B734 Historiques American 1921 36.5mm White Gold / Silver
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Historiques |
| Reference: | 1100S/000G-B734 (aka: 1100S/000G-B734) |
| Name: | 1100S/000G-B734 Historiques American 1921 36.5mm White Gold / Silver |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 36.50 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The Vacheron Constantin Historiques American 1921 reference 1100S/000G-B734 was introduced in 2021, coinciding with the 100th anniversary of the watch that inspired it. Here, the case is made of White Gold, which is paired with a silver dial and two calf leather straps.