Vacheron Constantin - 1100S/000R-B430
1100S/000R-B430 Historiques American 1921 36.5mm Pink Gold / Silver
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Historiques |
| Reference: | 1100S/000R-B430 (aka: 1100S/000R-B430) |
| Name: | 1100S/000R-B430 Historiques American 1921 36.5mm Pink Gold / Silver |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 36.50 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The Vacheron Constantin American 1921 reference 1100S/000R-B430 was introduced in October of 2017 as a smaller version of the original 2008 American 1921. It features a pink gold cushion-shaped case and a silver dial with signature rotation of 45 degrees. It is delivered with both a red and a brown strap.