Vacheron Constantin - 3100V/000R-B422
3100V/000R-B422 Historiques Triple Calendrier 1948 Pink Gold / Silver / Blue
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Historiques |
| Reference: | 3100V/000R-B422 (aka: 3100V/000R-B422) |
| Name: | 3100V/000R-B422 Historiques Triple Calendrier 1948 Pink Gold / Silver / Blue |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Vacheron Constantin Triple Calendrier 1948 reference 3100V/000R-B422 was introduced in October of 2017 as a limited edition of 200 pieces. Inspired by the 1948 reference 4240L, it features a stepped 'Triple Gadroon' case band and an opaline silver dial with applied hour markers and gold-framed day and month apertures. This version has a bluemoonphase disc and matching date track; reference 3100V/000R-B359 is similar though with these details done in red.