Vacheron Constantin - 3110V/000A-B425
3110V/000A-B425 Historiques Triple Calendrier 1942 Stainless Steel / Silver / Burgundy
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Historiques |
| Reference: | 3110V/000A-B425 (aka: 3110V/000A-B425) |
| Name: | 3110V/000A-B425 Historiques Triple Calendrier 1942 Stainless Steel / Silver / Burgundy |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
12 914 €
Maximum price
18 595 €
Absolute change
0 €
Opening price
14 032 €
Closing price
14 032 €
Relative change
0,00 %
Description
The Vacheron Constantin Historiques Triple Calendrier 1942 ref. 3110V/000A-B425 was introduced in October of 2017. Inspired by a 1942 watch, it features a stepped 'Triple Gadroon' case band and angular claw lugs. This version has a burgundy date track; reference 3110V/000A-B426 is similar though featuring a blue date track.