Vacheron Constantin - 5000H/000A
5000H/000A Historiques Cornes de Vache 1955 Stainless Steel / Grey / Hodinkee
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Historiques |
| Reference: | 5000H/000A (aka: 5000H/000A) |
| Name: | 5000H/000A Historiques Cornes de Vache 1955 Stainless Steel / Grey / Hodinkee |
| Produced: | 2017/2 |
| Limited: | Yes, 36 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
26 302 €
Maximum price
42 232 €
Absolute change
0 €
Opening price
29 538 €
Closing price
29 538 €
Relative change
0,00 %
Description
The Vacheron Constantin Cornes de Vache 5000H/000A is a limited edition of 36 pieces created in collaboration with the Hodinkee watch blog in 2017. It features a stainless steel case and a anthracite grey opaline dial.