Vacheron Constantin - 7620A/000G-B928
7620A/000G-B928 Métiers d'Art Tribute To Great Civilisations Victoire de Samothrace
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Métiers d'Art |
| Reference: | 7620A/000G-B928 (aka: 7620A/000G-B928) |
| Name: | 7620A/000G-B928 Métiers d'Art Tribute To Great Civilisations Victoire de Samothrace |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Vacheron Constantin Métiers d'Art Tribute To Great Civilisations reference 7620A/000G-B928 was introduced in 2022. Part of the Métiers d'Art, this watch features an elaborate dial in enamel and gold, depicting the sculpture the Victoire de Samothrace, representing the Hellenistic Greece of Alexander the Great’s successors.