Vacheron Constantin - 7620A/000G-B929
7620A/000G-B929 Métiers d'Art Tribute To Great Civilisations Buste d'Auguste
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Métiers d'Art |
| Reference: | 7620A/000G-B929 (aka: 7620A/000G-B929) |
| Name: | 7620A/000G-B929 Métiers d'Art Tribute To Great Civilisations Buste d'Auguste |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Vacheron Constantin Métiers d'Art Tribute To Great Civilisations reference 7620A/000G-B929 was introduced in 2022. Part of the Métiers d'Art, this watch features an elaborate dial in enamel and gold, depicting the sculpture the Buste d'Auguste, representing the Roman empire.