Vacheron Constantin - 7620A/000R-B926
7620A/000R-B926 Métiers d'Art Tribute To Great Civilisations Lion de Darius
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Métiers d'Art |
| Reference: | 7620A/000R-B926 (aka: 7620A/000R-B926) |
| Name: | 7620A/000R-B926 Métiers d'Art Tribute To Great Civilisations Lion de Darius |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 10 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Vacheron Constantin Métiers d'Art Tribute To Great Civilisations reference 7620A/000R-B926 was introduced in 2022. Part of the Métiers d'Art, this watch features an elaborate dial in enamel and gold, depicting the Lion of Darius, of the Persian Empire of Darius.