Vacheron Constantin - 86073/000R-B901
86073/000R-B901 Métiers d'Art The Legend of the Chinese Zodiac Year of the Tiger Pink Gold
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|---|
| Family: | Métiers d'Art |
| Reference: | 86073/000R-B901 (aka: 86073/000R-B901) |
| Name: | 86073/000R-B901 Métiers d'Art The Legend of the Chinese Zodiac Year of the Tiger Pink Gold |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 12 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Vacheron Constantin Métiers d'Art The Legend of the Chinese Zodiac Year of the Tiger was released in 2021 as a limited edition of 12 pieces in both platinum and pink gold in celebration of the Chinese Year of the Tiger. Both versions feature an enameled dial with a solid platinum or pink gold tiger at its center. Reference 86073/000R-B901 has a Pink Gold case.